Hoşgeldin yeni yıl! 

Yılbaşı hepimizi heyecanlandırır. Yeni yılın getireceği yeni umutlarla başlarız hazırlığa. Beklentilerimiz yılbaşı dekorumuz için ilham kaynağı olur bize. Çok parlak, çok renkli ya da karlar gibi bembeyaz… Hazırlayacağımız sofra ise gecenin yıldızı gibidir adeta. Uzun bir kutlama yemeğini karşılayacak ihtişamı yüksek bir tasarım gerekir böyle bir gece için. Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız Aralık ayı boyunca evimizde kullandığımız dekor renkleri ile aynı olmalıdır soframız. Siz hangi renkleri seversiniz?

Yılbaşının klasik renkleri kırmızı ve yeşildir. Çam dalları ve kırmızı toplar kullanarak hemen ortamı yılbaşı havasına sokabilirsiniz. Altın dokunuşlarla dekorunuza parıltı ve ihtişam ekleyebilir, süslediğiniz mekanları daha şık giydirebilirsiniz. Yılbaşı biraz şıklığı isteyen özel bir zaman dilimi olduğundan abartıya kaçabilirsiniz. Masamızın ortasına hazırlayacağımız süsleme ile başlayalım dilerseniz. Minyatür çam ağaçları ya da dallarından oluşan aranjmanlar, şamdanlar ve mumlar bunlara örnek olabilir. 

Gelelim yılbaşı soframıza… Sofranın ortasına hazırlatacağınız aranjmandan sonra sıra, yemek takımını ve servisleri yerleştirmeye geliyor. Masa örtünüz, supla seçiminiz ve peçeteleriniz ile sofranızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Tabi ki renk her zaman belirleyici olduğundan birbirlerini boğmayacak şekilde eşleştirmeniz önemli. Peçetelerinizin kumaş olması her zaman davet sofranızı daha şık gösterecektir. Daha sade, daha samimi ve küçük aile içi kutlamalarda sıradan yılbaşını temsil edecek objeleri kullanarak da harika bir masa oluşturabilirsiniz.

Kışın büyüsünü mavi ve beyaz ile hissedin...

Benim geçen yıl yaptığım mavi ve beyaz renklerden oluşan soframda ortada ayaklı geniş gümüş bir tabağın içine hazırlanmış postiş ve top süslerden oluşan aranjman  ve yine mavi postiş içine yerleştirdiğim ışıklarla hazırladığım bir şerit vardı. Çok basit bir çözüm olsa da ambiyansı çok etkilemişti.

Beyaz peçeteleri yine ağaç süslerinde kullanılan beyaz çiçek toplarla birlikte bağladığım kurdele ile süsledim. 

Yılbaşı sofrası gecenin en önemli yeri olup kutlamanın başrolünü üstlenir. Evimizde vereceğimiz davet için de merkezi bir önem taşır. Masa örtüsü, tabaklar, servis ve peçetelerin hepsi ayrı rol oynar sofrada...

Peçetelikler ise seçtiğiniz renklerle uyumlu olacak şekilde yılbaşı konseptinde olmalıdır. Yine çam dalları ve yılbaşı süslerini kullanarak farklı peçetelik alternatifleri yaratabilirsiniz.

Misafirlerinizin isimlerini yerleştireceğiniz minik isimlikler ile kimin nereye oturacağı tartışması bitiyor. Minik zillerin arasına sıkıştırabileceğiniz isim kağıtlarına simli kalem ile misafirlerinizin isimlerini yazabilirsiniz.

Unutulmaz sofralara davet!

Bence en büyüleyici kısım burası... Çünkü daveti davet yapan , şıklığı ve ambiyansı sağlayan sofranın dekoru ve süsleridir. Güzel bir aranjmanla yemek sofranızı peri masalına, seçtiğiniz temaya uygun malzemelerle de bir anda ortamı eğlenceli bir davete dönüştürebilirsiniz.

Davet sofralarınız için ilham alın...

Evinizde vereceğiniz davetleri çok basit dokunuşlarla farklı bir havaya dönüştürebilir, misafirlerinizi büyüleyecek sofralar hazırlayabilirsiniz. Bazen evinizdeki limonlar bile çok şık bir masa süsü halinde kullanılabilir. Yemek davetleriniz için hazırlayacağınız masayı lezzetli yemeklerle donatmadan önce önemli detaylara yer verin.

Genellikle sofralarımızı hazırlarken ortasına bir aranjman hazırlatıyoruz. Hazırlattığımız aranjmanın renkleriyle uyumlu örtü veya runner seçerek peçetelerimizi yerleştiriyoruz. Beyaz, krem, ekru, pembe en çok kullanılan örtü renkleri çünkü birçok aranjmana uyum sağlıyorlar. Resimlere bakarak ilham alabilir, kendi sevdiğiniz renklerde masanızı hazırlayabilirsiniz.

Doğal malzemeler kullanarak çok sade ama hoş görünecek sunumlar da hazırlayabilirsiniz. Az kişi ile yenecek samimi yemekler için bu tarz bir düzeni kullanabilirsiniz. 

Davetinizin çeşidine göre sofra düzeninizi seçin.

Peçeteleri nasıl hazırlarız?

Peçeteleri katlamak için pek çok yol var, ancak kendinizi zora sokmayın. Resimlere bakarak çok rahat bir şekil verebilirsiniz. Aynı zamanda peçetelik için de çok yaratıcı olabilirsiniz. Resimlere bakarak ilham alın ve elinizdeki malzemeleri kullanın. Eğer malzemeniz yoksa, uygun renkte kurdele alıp çiçekçiden temin edeceğiniz tekli çiçek dalları da işinizi görecektir. Ben bazen kumaş peçetelerimin içine farklı renkte kağıt peçete kullanıyorum. Hem renk katmış oluyor hemde kağıt peçete ihtiyacını karşılamış oluyorum.

Kalabalık davetlerinizde hazırlayacağınız uzun masalar için şamdanlar ve mumlar çok şık olacaktır. Şamdan aralarına yine bir çiçek aranjmanı hazırlatmayı unutmayın. 

Sofra dekoru yemeğin büyüleyen kısmı

Öncelikle bir tema seçmelisin, bu sade ama şık bir akşam yemeği de olabilir bir Hint Gecesi’ de... Bu doğrultuda renkler çok önemli. Eğer renkleri ve teması belirginse bu renklerle planlamaya başlayabilirisin.  Özelliği olan bir tema değilse renk seçimiyle başlayabilirsin. Burada ki görseller ilham verecektir. Hem dekorda hem de sofra ve sunumlarda bu renkleri kullanarak unutulmaz bir ambiyans oluşturabilirsin. Kendin yapmak istersen ilgili bölümde sana yardımcı olabilecek bazı ipuçlarına ulaşabilirsin. 

Hepimiz masallarla büyüdük, hatta büyüdükten sonra hayatımızda hep eksik kalan şey masallardı. Birazcık da olsa hayatımıza masal tadını bu şekilde getirebiliriz. Örneğin ben çocuklara yaptığım her partide kullandığım temalarla çocukların nasıl da bu büyüye kapıldığını görüp mutlu oluyorum. Hatta kendim için bile bir tema seçerek verdiğim davette çok daha büyüleyici bir hava yarattığımı düşünüyorum.

İşte şimdi sıra sende, temalardan birini seçerek sevdiklerini de büyüle...