İşte becerilerini gösterme zamanı...

Temalara uygun birçok malzemeyi kendin yapabilirsin. Elin yatkınsa elişini de seviyorsan burası tam sana göre. Artık internet sayesinde birçok bilgiye çok rahat ulaşabiliryoruz. Burada davet ve parti temelarına uygun evde yapılabilecek süsleri ve dekor malzemelerini nasıl yapabileceğinizi bulabilirsiniz. Ya da hazırına ulaşmak için yönlendirmeler de olabilir. Bazen keyif alarak kendimiz yapabilir bazen de bunun için vaktimiz ya da fırsatımız olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda malzemeleri yinede temin etmek gerekir. Neyse gelelim neler yapabileceğimize...

Yılbaşı dekoru için kolay süs alternatifleri

Yapı marketlerde bulabileceğiniz kapı süsü olabilecek yuvarlak yapma çam ağacı dallarından oluşan çelenglerden alarak üzerine ağaç süsler gibi toplarla dekore edebilirsiniz. Bu hazırladığınız çelengi dilerseniz evde masanızın üzerine dilerseniz kapıya asabilirsiniz. Hazırları da var elbette, ancak evinizi dekore etmek için belli başlı renkler seçtiyseniz kendiniz yapmanız gerekebilir. 

Klasik yılbaşı renklerini kullanmak isterseniz çam ağacının budanmış dallarını kullanarak pek çok dekor alternatifi kullanabilirsiniz. Evinizde bir şömine varsa süslemek için süper bir alan var demektir. Ancak yoksa da hiç sorun değil, değişik boyutlarda cam saksı veya vazoları kullanarak objeler hazırlayabilirsiniz. İçine seçtiğiniz temanın renklerinde süs toplarını yerleştirerek evinizin çeşitli yerlerinde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde değişik formlardaki tepsi tabak gibi sunum objelerini kullanarak içine çam dalları ve süsler yerleştirerek evinizin değişik köşelerinde sergileyebilirsiniz.

Geçen yıl ben mavi ve beyaz renklerini seçmiştim ve melek kanatlarından ve kardan esinlenerek beyaz ağırlıklı bir tema ile dekor yapmıştım. Yine yuvarlak bir kasnak üzerine doladığım beyaz postiş ile temaya uygun bir kapı süsü yapmıştım. 

Beyaz ve mavi temaya uygun diğer dekor destekleri

Kar tanesi kurabiyeler

Her özel güne bir kurabiye

Mmmmmm! Kokusu burnunuza kadar geliyor di mi? Misss gibi kokan şık veya şirin kurabiyeleri yapmak gerçekten çok kolay! Hiç durmayın deneyin…Tariften yola çıkarak yaratıcılığınızı ön plana çıkararak sanat eserinizi misafirlerinize sunmaya hazır olun. Tıklayın ve kurabiyelerinizi yapmaya başlayın!

Nefis kurabiyeler yapın

Paskalya zamanı...

Yumurtaları boyamaca!

İşte çok basit birkaç malzemeyle çocuklarınızla birlikte evde kendi kendinize yapabilieceğiniz bir etkinlik. Hem dekor olarak hem de çocuklara aktivite olarak kullanabileceğiniz renkli yumurtaları hazırlamaya başlayın.

Öncelikle 30 luk beyaz ve ucuz yumurtalardan satın alın. Yumurta haşlamaya başlamadan önce yumurtaları boyayacağınız kapları hazırlamanız gerekiyor. Temin edeceğiniz gıda boyaları ile renklerinizi hazır edin. Yumurtaların girebileceği boyutta cam kaselere su doldurun ama yumurtalar girdiğinde taşmaması için pay bırakın. içine gıda boyalarından bir kaç damla damlatın ve karıştırın. Hazırladığınız her kaseye bir çorba kaşığı kadar sirke ekleyip karıştırmayı unutmayın.  Yumurtaları 5 dakikadan fazla kaynatın ama ilk suyunu koyarken soğuk koyup ocakta yavaş yavaş ısınarak kaynaması için bekleyin. Bu yumurtaların çatlamasını önlemenize yarayacaktır. Yumurtalar kaynadıktan sonra soğumalarını beklemeden renkli kaselere daldırarak bekletin. Arada bir bir kaşık yardımıyla döndürmeyi ihmal etmeyin.

Renkli yumurtalarınız bu şekilde istediğiniz adette hazırlayabilirsiniz. Artık hazırladığınız yumurtaları dekor ve aktivitelerde kullanabilirisiniz.

Tezgahın üstüne hazırlayacağınız kağıt havluya renklenen yumurtaları almaya başlayabilirsiniz. Kuruyan yumurtalarınız tekrar karton yuvalarına yerleştirebilirsiniz. 

Gelelim çocuklar için eğlenceli aktivitelere...

Biraz da sanat çalışması yapalım. Çocukların en sevdiği şey resim yapmak olduğuna göre bu renkli yumurtaların üzerine kendi desenlerini boyamaya bayılacaklardır. 

Bahçeye hazırlayacağınız bir aktivite masasının üzerine Kaşık Yarışması için bir sepet renkli yumurtayı ve kaşıkları dizebilirsiniz. Yarışma için her çocuğa birer kaşık verilir. Başlangıç ve bitiş çizgileri yere çizilir. Çizemiyorsanız bir kurdele yardımıyla bir baştan diğer başa bağlamak suretiyle başlangıç ve bitiş yapabilirsiniz. Yumurtasını düşürmeden bitiş çizgisine ilk varan kazanır! Büyük tavşan çikolata güzel bir ödül olabilir:) 

Bahçede başka bir masaya desen boyama aktivitesi için boya malzemelerini yerleştirin. Renkli yumurtaları beyaz boyanmamış yumurtalar ile masaya yerleştirin. Yumurtaları boyarken zorlanmamaları için yumurtalık kullanabilirsiniz. Daha önce hazırladığınız su,gıda boyası ve sirkeden oluşan kaseleri de masaya yerleştirin. Boyalı ya da beyaz yumurtaları bu şekilde parçalı boyamak isteyebilirler. Boya kalemleri ya da fırça kullanarak değişik desenler de yapabilirler. Boyanan yumurtaların kuruması için yine karton yumurtalıkları hazır bulundurun. Çocuklar boyadıkları yumurtalarını içine yerleştirip giderken hediye sepetlerinin içine alabilirler.

Haydi çuval yarışına!

Evet patates çuvalları… Sadece Paskalya'da değil tüm eğlenceli bahçe aktivitelerinde kullanabileceğiniz bir oyun. Çok fazla çocuk olduğunda çocukları takımlara ayırarak yarışmayı düzenleyebilirsiniz. Hatta diğer oyunlarla birlikte turnuva haline dönüştürebilirsiniz. Kendilerini tavşan gibi hissedecekler, zıplaya zıplaya bitiş çizgisine ulaşacaklar. Yakınınızda bir yerlerde mutlaka bir ilk yardım çantası bulundurun çünkü oldukça fazla çuvala takılıp düşüyorlar. Yine de çok eğleniyorlar...